Cu siguranță de când urmăresc eu războiul nu a existat o asemenea cantitate de drone care să ajungă în Regiunea Moscova și nici care să producă asemenea deranj.
Rafinăria de Petrol Moscova a fost lovită pentru a treia oară de la începutul războiului (s-a mai întâmplat o dată în 2024 și o dată în 2025), însă reușita atacului de azi noapte este surprinzător și pentru mine.
De ce zic asta:
Pentru protecția paradei de 9 mai regiunea Moscova și capitala în sine a dispus de patru inele de protecție anti-aeriană, format din peste 300 de sisteme de apărare antiaeriană de toate tipurile (Pantsir, Buk, Tor, S-300, S-400) alături de sute de radare, sisteme de detecție acustică, echipe mobile în mașini, sateliți de spionaj rusești folosiți pentru detecție, înțelegeți imaginea: cea mai bine păzită antiaerian locație de pe planetă a fost Moscova. Nu se mai compară cu 2024 sau 2025. rușii s-au adaptat. Au înțeles pericolul și s-au adaptat.
Însă:
La 8 zile după, azi, multiple valuri de drone și rachete de croazieră ucrainene au străpus apărarea multistratificată rusească (o parte fiind dispersată în alte regiuni după trecerea paradei) și au lovit mai multe ținte ce erau văzute ca aproape imposibil de atins. Suprinzător chiar și pentru mine.
La începutul anului am spus că Moscova va fi lovită de rachete balistice ucrainene. Încă nu s-a întâmplat asta (pentru că proiectele de rachete FP-7 și FP-9 sunt încă în lucru, însă îmi mențin predicția), însă deja Moscova este în flăcări. Ucrainenii le înapoiază rușilor războiul, îl trimit înapoi la el acasă.
Nu, nu este o răzbunare pentru cei 24 de morți (dintre care 3 copii) uciși de ruși acum 2 zile în Kyiv. Ucrainenii nu folosesc atacurile pentru răzbunare, ci pentru câștig militar și politic (a se citi diplomatic). Crimele rușilor trebuie răzbunate printr-o justiție corectă, iar pentru aia e nevoie de sprijinul și presiunea fiecărui cetățean european asupra politicienilor naționali și europeni.
Războiul se întoarce la el acasă și asta dă foc Moscovei.
Slava Ukraini!


